Panduit Corp CD650-12-3Y
Manufacturer
Panduit Corp
Model
CD650-12-3Y
Datasheet
CD650-12-3Y PDF
Description
CONN TERM RECT LUG 600-1000MCM
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Lug, Grounding
Color -
Contact Finish Tin
Series CS
Terminal Style Single Stud Hole
Features With Screw
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 2.382" (60.50mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 4/0-2 AWG
Width - Outer Edges 0.990" (25.15mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID -
Termination Screw
Diameter - Barrel OD -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 5/16 Stud
Tab Thickness 0.120" (3.05mm)