Panasonic Industrial Automation Sales GX-ML12B-U
- Manufacturer
- Panasonic Industrial Automation Sales
- Model
- GX-ML12B-U
- Datasheet
- GX-ML12B-U PDF
- Description
- SENSOR PROX INDUCTIVE 3.2MM CYL
- Availability
- IN STOCK
Stock: 2
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | PNP-NO, 3-Wire |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Inductive |
| Package / Case | Cylinder, Threaded - M30 |
| Material - Body | Nickel-Plated Brass |
| Sensing Distance | 0.315" (8mm) |
| Voltage - Supply | 12V ~ 24V |
| Termination Style | Cable Leads |
| Ingress Protection | IP68, IP69K |
| Series | GX-M |
| Response Frequency | 1kHz |
| Indicator | LED |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |