Panasonic Electronic Components EZP-Q25126LTA
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Model
EZP-Q25126LTA
Datasheet
EZP-Q25126LTA PDF
Description
CAP FILM 12UF 10% 250VAC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 689
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 0.47µF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series PHE450
Size / Dimension 1.240" L x 0.453" W (31.50mm x 11.50mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 400V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)