Panasonic Electronic Components EEU-FC1A102B
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Model
EEU-FC1A102B
Datasheet
EEU-FC1A102B PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 8373
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 1.05A @ 100kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Series UPW
Voltage - Rated 35V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Impedance 68 mOhms
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 330µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 682.5mA @ 120Hz