Panasonic Electronic Components EEE-TC1C101XP
Model
EEE-TC1C101XP
Datasheet
EEE-TC1C101XP PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 4079
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Impedance 880 mOhms
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 10µF
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 82.5mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 165mA @ 100kHz
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Series UWD
Voltage - Rated 50V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C