Panasonic Electronic Components EEE-FK0J331AP
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Model
EEE-FK0J331AP
Datasheet
EEE-FK0J331AP PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 4154
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 63V
Series UFG
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 47µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 140mA @ 120Hz
Applications Audio
Ripple Current @ High Frequency 280mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)