Panasonic Electronic Components EEE-1VA101AP
Model
EEE-1VA101AP
Datasheet
EEE-1VA101AP PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 2366
Ratings -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 3.3µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 47mA @ 120Hz
Applications General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 400V
Series ULD
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C