Panasonic Electronic Components EEE-1CA100AR
Model
EEE-1CA100AR
Datasheet
EEE-1CA100AR PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 9948
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25V
Series UWJ
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 10µF
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 27mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 40.5mA @ 10kHz