Panasonic Electronic Components EEE-1AA471P
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Model
EEE-1AA471P
Datasheet
EEE-1AA471P PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 3082
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 500mA @ 100kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 200V
Series UCA
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Capacitance 22µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 250mA @ 120Hz