Panasonic Electronic Components EEA-GA1H6R8H
Model
EEA-GA1H6R8H
Datasheet
EEA-GA1H6R8H PDF
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 3094
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 33µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 90mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 180mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Series UVZ
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C