Panasonic Electronic Components EEA-GA1E220
Model
EEA-GA1E220
Datasheet
EEA-GA1E220 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1490
Ratings -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 4.7µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 28mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 42mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Series USR
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C