Panasonic Electronic Components EEA-GA1E150B
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Model
EEA-GA1E150B
Datasheet
EEA-GA1E150B PDF
Description
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2935
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25V
Series GA
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 22µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 50mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 77.5mA @ 100kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)