Panasonic Electronic Components ECW-U2394KCV
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Model
ECW-U2394KCV
Datasheet
ECW-U2394KCV PDF
Description
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC 3931
Availability
IN STOCK
Stock: 9425
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Series 150
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester, Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 200V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 400V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) -
Capacitance 0.012µF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C