Panasonic Electronic Components ECE-A0JKA221I
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Model
ECE-A0JKA221I
Datasheet
ECE-A0JKA221I PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 4645
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 210mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 357mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35V
Series M
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 100µF