Panasonic Electronic Components ECA-1VM101B
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Model
ECA-1VM101B
Datasheet
ECA-1VM101B PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 15µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 45mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 69.75mA @ 100kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25V
Series GA
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C