Panasonic Electronic Components ECA-1JM331B
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Model
ECA-1JM331B
Datasheet
ECA-1JM331B PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2506
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series UUB
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Capacitance 33µF
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 44mA @ 120Hz
Applications General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 35V