Panasonic Electric Works JTV1S-TMP-48V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Model
JTV1S-TMP-48V
Datasheet
JTV1S-TMP-48V PDF
Description
JTV RELAY 1 FORM C 48V
Attribute Name Attribute Value
Coil Voltage 6VDC
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 10A
Operate Time 10ms
Release Time 10ms
Series G6C
Mounting Type Through Hole
Features -
Coil Insulation -
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 180 Ohms
Packaging Bulk
Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free
Relay Type General Purpose
Switching Voltage 380VAC, 125VDC - Max
Part Status Active
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Must Operate Voltage 4.2 VDC
Coil Current 33.3mA
Must Release Voltage 0.6 VDC