Panasonic Electric Works HJ4-T-DC24V
Model
HJ4-T-DC24V
Datasheet
HJ4-T-DC24V PDF
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Coil Current 16.7mA
Must Release Voltage 0.6 VDC
Coil Voltage 12VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 10A
Operate Time 5ms
Release Time 2ms
Series JQ
Mounting Type Through Hole
Features -
Coil Insulation Class E
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 720 Ohms
Packaging Bulk
Contact Material Silver Alloy
Relay Type General Purpose
Switching Voltage 250VAC, 110VDC - Max