Panasonic Electric Works HJ4-T-DC12V
Model
HJ4-T-DC12V
Datasheet
HJ4-T-DC12V PDF
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Attribute Name Attribute Value
Coil Current 37.0mA
Must Release Voltage 2.4 VDC
Coil Voltage 24VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 5A
Operate Time 20ms
Release Time 20ms
Series HJ
Mounting Type Socketable
Features Test Button
Coil Insulation -
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 650 Ohms
Packaging Bulk
Contact Material Silver (Ag)
Relay Type General Purpose
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Part Status Obsolete
Termination Style Plug In
Seal Rating -
Must Operate Voltage 19.2 VDC