Panasonic Electric Works HJ4-T-AC220/240V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Model
HJ4-T-AC220/240V
Datasheet
HJ4-T-AC220/240V PDF
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 240V
Attribute Name Attribute Value
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 5A
Operate Time 20ms
Release Time 20ms
Series HJ
Mounting Type Socketable
Features Test Button
Coil Insulation -
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 160 Ohms
Packaging Bulk
Contact Material Silver (Ag)
Relay Type General Purpose
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Part Status Obsolete
Termination Style Plug In
Seal Rating -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Coil Current 75.0mA
Must Release Voltage 1.2 VDC
Coil Voltage 12VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C