Panasonic Electric Works HJ4-T-AC120V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Model
HJ4-T-AC120V
Datasheet
HJ4-T-AC120V PDF
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V
Attribute Name Attribute Value
Release Time 20ms
Series HJ
Mounting Type Socketable
Features Test Button
Coil Insulation -
Coil Type Non Latching
Contact Material Silver (Ag)
Packaging Bulk
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Relay Type General Purpose
Termination Style Plug In
Part Status Obsolete
Must Operate Voltage 192 VAC
Seal Rating -
Must Release Voltage 72 VAC
Coil Current 5.6mA
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Coil Voltage 240VAC
Contact Rating (Current) 5A