Panasonic Electric Works HJ4-L-T-DC24V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Model
HJ4-L-T-DC24V
Datasheet
HJ4-L-T-DC24V PDF
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Attribute Name Attribute Value
Coil Current 5.6mA
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Coil Voltage 240VAC
Contact Rating (Current) 5A
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Operate Time 20ms
Release Time 20ms
Series HJ
Mounting Type Socketable
Features Lighted Indicator, Test Button
Coil Insulation -
Coil Type Non Latching
Contact Material Silver (Ag)
Packaging Bulk
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Relay Type General Purpose
Termination Style Plug In
Part Status Obsolete
Must Operate Voltage 192 VAC
Seal Rating -
Must Release Voltage 72 VAC