Panasonic Electric Works HJ4-L-T-DC12V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Model
HJ4-L-T-DC12V
Datasheet
HJ4-L-T-DC12V PDF
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Attribute Name Attribute Value
Coil Type Non Latching
Contact Material Silver (Ag)
Packaging Bulk
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Relay Type General Purpose
Termination Style Plug In
Part Status Obsolete
Must Operate Voltage 96 VAC
Seal Rating -
Must Release Voltage 36 VAC
Coil Current 9.1mA
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Coil Voltage 120VAC
Contact Rating (Current) 5A