Panasonic Electric Works HJ4-L-T-AC220/240V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Model
HJ4-L-T-AC220/240V
Datasheet
HJ4-L-T-AC220/240V PDF
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 240V
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Termination Style Plug In
Seal Rating -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Coil Current 75.0mA
Must Release Voltage 1.2 VDC
Coil Voltage 12VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 5A
Operate Time 20ms
Release Time 20ms
Series HJ
Mounting Type Socketable
Features Lighted Indicator, Test Button
Coil Insulation -
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 160 Ohms
Packaging Bulk
Contact Material Silver (Ag)
Relay Type General Purpose
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max