OSRAM Opto Semiconductors, Inc. GW PSLRS1.EC-LPLR-5J7K-1-150-R18-SS1
Model
GW PSLRS1.EC-LPLR-5J7K-1-150-R18-SS1
Datasheet
GW PSLRS1.EC-LPLR-5J7K-1-150-R18-SS1 PDF
Attribute Name Attribute Value
Size / Dimension 0.118" L x 0.114" W (3.00mm x 2.90mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Supplier Device Package SMD
Color White, Neutral
CRI (Color Rendering Index) 80
Series DURIS® S 5
Flux @ 25°C, Current - Test 126lm (112lm ~ 140lm)
CCT (K) 4000K
Flux @ 85°C, Current - Test -
Part Status Obsolete
Lumens/Watt @ Current - Test 138 lm/W
Current - Max 200mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 6.1V
Mounting Type Surface Mount
Thermal Resistance of Package 11°C/W
Viewing Angle 120°
Current - Test 150mA