On-Shore Technology, Inc. OSTVY13010C
Model
OSTVY13010C
Datasheet
OSTVY13010C PDF
Description
TERM BLOCK 13POS 45DEG 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Voltage 300V
Positions Per Level 9
Features -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass
Wire Gauge 16-30 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M2
Mounting Type Press Fit
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.150" (3.81mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series OSTVQ
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A