On-Shore Technology, Inc. OSTVK241150
Model
OSTVK241150
Datasheet
OSTVK241150 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 45DEG 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 45°
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 24
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 24
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish -
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Series OSTVK
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.433" (11.00mm)