On-Shore Technology, Inc. OSTVK217150
Model
OSTVK217150
Datasheet
OSTVK217150 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 21POS 45DEG 5MM
Attribute Name Attribute Value
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 20
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 10
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Series OSTVL
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.894" (22.71mm)