On-Shore Technology, Inc. OSTVI130152
Model
OSTVI130152
Datasheet
OSTVI130152 PDF
Description
TERM BLK 13P SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.300" (7.62mm)
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Series OSTHA
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 18
Features Lever Actuated
Operating Temperature -30°C ~ 105°C