On-Shore Technology, Inc. OSTVI130150
Model
OSTVI130150
Datasheet
OSTVI130150 PDF
Description
TERM BLK 13POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Voltage 300V
Positions Per Level 13
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass
Wire Gauge 12-28 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series OSTVI
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 16A