On-Shore Technology, Inc. OSTVI100151
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Model
OSTVI100151
Datasheet
OSTVI100151 PDF
Description
TERM BLK 10P SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.138" (3.50mm)
Wire Termination Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Series -
Mating Orientation Vertical with Board
Current 10A
Dielectric Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Voltage 150V
Positions Per Level 12
Features Push Button Actuated
Operating Temperature -40°C ~ 105°C