On-Shore Technology, Inc. OSTVE083150
Model
OSTVE083150
Datasheet
OSTVE083150 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 8
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 8
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Series OSTVE
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.303" (7.70mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.177" (4.50mm)