On-Shore Technology, Inc. OSTV3030181
Model
OSTV3030181
Datasheet
OSTV3030181 PDF
Description
TERM BLOCK 3POS 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Wire Gauge 12-30 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.295" (7.50mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series OSTVJ
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 20A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 5
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C