On-Shore Technology, Inc. OSTTT030181
Model
OSTTT030181
Datasheet
OSTTT030181 PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM
Attribute Name Attribute Value
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 5
Type Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Positions Per Level 5
Color Green
Plug Wire Entry 90°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Features Interlocking (Side)
Insulation Height 0.402" (10.20mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M2
Wire Strip Length 5-6mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V