On-Shore Technology, Inc. OSTOP100500
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Model
OSTOP100500
Datasheet
OSTOP100500 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Features Solder Retention
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Packaging Tape & Reel (TR)
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Screw Size -
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Wire Strip Length -
Current - UL 5A
Header Orientation 90°, Right Angle
Voltage - UL 150V
Ingress Protection -
Current - IEC 6A
Contact Tail Length 0.079" (2.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC 160V
Number of Positions 3
Color White
Torque - Screw -
Positions Per Level 3
Pitch 0.098" (2.50mm)