On-Shore Technology, Inc. OSTHX150080
Model
OSTHX150080
Datasheet
OSTHX150080 PDF
Description
TERM BLK 15POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Color Gray
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screwless
Series A-TB500
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 15A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 19
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -30°C ~ 105°C