On-Shore Technology, Inc. OSTER130151
Model
OSTER130151
Datasheet
OSTER130151 PDF
Description
TERM BLK 13POS TOP ENT 3.5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Current 6A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 20
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 16-26 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Color Gray
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)