On-Shore Technology, Inc. OSTEM075150
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Model
OSTEM075150
Datasheet
OSTEM075150 PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Voltage - UL 300V
Ingress Protection -
Current - IEC 8A
Contact Tail Length 0.102" (2.60mm)
Mounting Type Through Hole
Dielectric Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Type Header, Male Pins, Shrouded (3 Side)
Voltage - IEC 250V
Number of Positions 8
Color Black
Torque - Screw -
Positions Per Level 8
Pitch 0.150" (3.81mm)
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Series COMBICON MCV
Contact Material -
Operating Temperature -
Features Pick and Place Cap
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Packaging Tape & Reel (TR)
Insulation Height 0.362" (9.20mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Screw Size -
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Wire Strip Length -
Current - UL 8A