On-Shore Technology, Inc. EDSTLZ990/18
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Model
EDSTLZ990/18
Datasheet
EDSTLZ990/18 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 18POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size M3
Header Orientation -
Part Status Active
Ingress Protection -
Current - IEC 16A
Contact Tail Length -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material -
Voltage - IEC 250V
Number of Positions 3
Torque - Screw 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In)
Positions Per Level 3
Type Plug, Female Sockets
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Color Black
Contact Material -
Operating Temperature -
Pitch 0.197" (5.00mm)
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-30 AWG
Series COMBICON MSTB
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² 0.2-2.5mm²
Features Mating Flange
Termination Style Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve)
Material Flammability Rating -
Packaging Bulk
Wire Strip Length 7mm