On-Shore Technology, Inc. ED3001/10-FD
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Model
ED3001/10-FD
Datasheet
ED3001/10-FD PDF
Description
TERM BLOCK 10POS 45DEG 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Contact Material - Plating Copper
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Color Gray, Slate
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screwless - Push Button Clamp
Series ED4101
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon
Voltage 300V
Positions Per Level 10
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -30°C ~ 105°C