On-Shore Technology, Inc. ED120/16DS
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Model
ED120/16DS
Datasheet
ED120/16DS PDF
Description
TERM BLK 16P SIDE ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 12-28 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.295" (7.50mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series A-TB750
Mating Orientation Vertical with Board
Current 16A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 17
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C