ON Semiconductor SZBZX84C5V6ET3G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
SZBZX84C5V6ET3G
Datasheet
SZBZX84C5V6ET3G PDF
Description
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3
Availability
IN STOCK
Stock: 10000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±2%
Part Status Active
Power - Max 400mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-76, SOD-323
Impedance (Max) (Zzt) 150 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-323
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27V
Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 21V
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA