ON Semiconductor SZBZX84C36LT1G
Model
SZBZX84C36LT1G
Datasheet
SZBZX84C36LT1G PDF
Description
DIODE ZENER 36V 225MW SOT23-3
Availability
IN STOCK
Stock: 17655
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 39V
Series Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 30V
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Tolerance ±5%
Part Status Active
Power - Max 225mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Part Number MMBZ5259B
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C