ON Semiconductor SZBZX84C2V7LT1G
Model
SZBZX84C2V7LT1G
Datasheet
SZBZX84C2V7LT1G PDF
Description
DIODE ZENER 2.7V 225MW SOT23-3
Availability
IN STOCK
Stock: 19286
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 36V
Series Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 25.2V
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Tolerance ±5%
Part Status Active
Power - Max 250mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Part Number BZX84C36
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms