ON Semiconductor SZBZX84C27LT1G
Model
SZBZX84C27LT1G
Datasheet
SZBZX84C27LT1G PDF
Description
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3
Availability
IN STOCK
Stock: 35075
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number BZX84C2V7
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7V
Series Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr 20µA @ 1V
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Tolerance ±7%
Part Status Active
Power - Max 225mW