ON Semiconductor NTS12120MFST3G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NTS12120MFST3G
Datasheet
NTS12120MFST3G PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 12A 5DFN
Attribute Name Attribute Value
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 3A
Series -
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.13V @ 3A
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Capacitance @ Vr, F 41pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Reverse Recovery Time (trr) 35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 300V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300V