ON Semiconductor NTS12120EMFST3G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NTS12120EMFST3G
Datasheet
NTS12120EMFST3G PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 12A 5DFN
Attribute Name Attribute Value
Current - Reverse Leakage @ Vr 55µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120V
Current - Average Rectified (Io) 12A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 830mV @ 12A