ON Semiconductor NRVTS10100MFST3G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NRVTS10100MFST3G
Datasheet
NRVTS10100MFST3G PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A 5DFN
Attribute Name Attribute Value
Package / Case DO-214AC, SMA
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Reverse Recovery Time (trr) 25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 50V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 2A
Series Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1V @ 2A