ON Semiconductor NRVTS10100EMFST3G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NRVTS10100EMFST3G
Datasheet
NRVTS10100EMFST3G PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A 5DFN
Attribute Name Attribute Value
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Reverse Recovery Time (trr) 150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 500nA @ 200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 1A
Series Automotive, AEC-Q101, Superectifier®
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 1A
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Capacitance @ Vr, F 25pF @ 4V, 1MHz