ON Semiconductor NCV8675DT33RKG
Model
NCV8675DT33RKG
Datasheet
NCV8675DT33RKG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 350MA DPAK-5
Attribute Name Attribute Value
Current - Output 350mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 54dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.875V @ 350mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 28µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package D2PAK-5
Base Part Number NCV87706
Current - Quiescent (Iq) 27µA
Control Features Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V